torsdag , 19 september 2024
ANNORLUNDA INVESTERINGAR

Fantastisk auktion, från delar av familjen Rothschilds samlingar

143

I oktober har Christie’s äran att presentera Rothschild Masterpieces, en serie auktioner i New York. Med samlingar som går tillbaka till slutet av 1700-talet är Rothschilds kända för sina extraordinära verk av konst och dekorativ konst som utgör interiörerna i deras hem över hela Europa.

Detta urval av höjdpunkter är en del av en försäljning som kommer från samlingen av Baron James de Rothschild, hans fru Betty och deras söner Baron Alphonse och Baron Gustave. Inredningen i deras hus i Paris och på Château de Ferrières var så överdådig att denna stil blev känd som ”goût Rothschild”.

Den samling som kommer att erbjudas omfattar viktiga majolika som tillverkades i renässansens Italien, lådor i hårdsten, skulpturer i silver och förgyllt silver, europeiska möbler och tapisserier, Limoges emalj, målningar av gamla mästare, 1600-tals smycken och en uppsättning anmärkningsvärda målade läderpaneler från Weißenstein slott i Pommersfelden i Tyskland.

Auktionen hålls 3-17 oktober, Christies, London.
https://www.christies.com/events/rothschild-masterpieces/what-is-on

Bilden är från familjeslottet i Nederländerna. Familjen har slott över hela Europa.

Lämna kommentar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Relaterade Inlägg

ANNORLUNDA INVESTERINGAR

Frimärken för 15 miljoner på auktion

ANNORLUNDA INVESTERINGAR

Vann 20 miljoner på travet – misstänkt robotspel

ANNORLUNDA INVESTERINGAR

Selosse Substance 2008

ANNORLUNDA INVESTERINGAR

Vilken härlig match mellan två finfina 2012